İstanbul’da Konut Satışları Arttı

Türkiye genelind yaşanan konut satış artışının en çok hissedildiği il İstanbul oldu. Her yıl yapılan konut satışları ile ilgili araştırmanın 2018 yarı yıl verileri açıklandı. 2018’in alk 6 ayında konut satışları İstanbul’da %15 oranında arttı.

Hem satılık, hem de kiralık dairelerde yaşanan artış emlak sektörünü hareketlendirdi. İkinci el konut piyasasında öne çıkan 5 il ve Anadolu’nun bazı şehirlerinde konut satışlarında artış gözlendi.

İstanbul’da Artış Yüzde 15

Son 6 aylık verilerin incelendiği araştırmada özellikle İstanbul’da %15 dolayında bir artış dikkat çekti. İstanbul dışında Ankara Yenimahalle, İzmir Foça, Antalya Aksu ve Bursa İznik’de yükselişe geçen iller oldu.

Kiralık konutlarda yıllık artış metrekare fiyatı başına %4,76 olurken, Türkiye genelinde satılık konutlarda yıllık artış %6,51 olarak gerçekleşti.

Satılık Konut Fiyatı Artan Şehir: Bilecik

Şubat ayı itibari ile satılık konut fiyatı en çok artan şehir Bilecik oldu. Artış oranı %17 olan Bilecik’i, Amasya, İstanbul, Erzincan ve Giresun takip etti. Fiyatların en çok düştüğü iller ise %7 düşüş ile Mardin ve Sivas, ardından %4 düşüş ile Batman ve Rize oldu.

Ülke genelinde amortisman süresi ise ortalama 21 yıl olarak hesaplandı.