‘Lise’ ve Emlak’ Aramaları 15 Kat Arttı

5 okul seçme hakkı bulunan öğrenciler, eğer başka bir yerde okula gitmek isterlerse evlerine taşımak zorunda kalabilirler.

TEOG yerine getirilen yeni sisteme göre, öğrenciler evlerine yakın okullara yerleştirilecek. 5 okul seçme hakkı bulunan öğrenciler, eğer başka bir yerde okula gitmek isterlerse evlerine taşımak zorunda kalabilirler.

Yeni sınav sistemi emlak sektörüne de hareketlilik getirmiş oldu. Veliler çocuklarının istedikleri okullarda eğitim alabilmeleri için evlerini taşıyabilirler. Artık, lise ve emlak kelimleri yan yana kullanılır hale geldi. Lise ve emlak kelimelerinin yan yana kullanımı 15 kat arttı.

TEOG yerine getirilen “en yakın okula yerleştirmeye” dayalı sistem emlak sektörünün kullandığı dili değiştirdi. Eskiden kat sayısı, oda sayısı gibi unsurlar ön plandayken, getirilen yeni sınav sistemi ile evlerin hangi liseye daha yakın olduğu daha önemli hale geldi. Emlak ilanlarının içeriğini değiştiren bu sistem emlak, okul ve lise gibi kelimelerin aranmasını 15 kat arttırdı. Emlka aramalarında lise içeren sorgular 4 gün gibi kısa bir sürede 15 kat arttı.

5 Kasım 2017 tarihi ile değişen yeni sınav sistemi ‘fen lisesine yakın’ emlak araması bir bütün olarak görülmeye başlandı. Bu arama ‘lise’ kelimesini içeren sorgularda 2. sıraya çıktı. Emlak aramalarında, 5 Kasım – 8 Kasım tarihleri arasında en çok kullanılan kelimeler, ‘fen lisesine yakın’ ‘Anadolu Lisesi’ ve ‘liseye yakın’ olarak açıklandı.