Veraset ilamı nereden alınır?

Veraset ilamı, kişinin ölümünün ardından miras üzerinde hak sahibi olan kimselerin belirlenmesi için verilen resmi bir belgedir. Peki veraset ilamı nereden alınır?

Veraset ilamı, kişinin ölümünün ardından miras üzerinde hak sahibi olan kimselerin belirlenmesi için verilen resmi bir belgedir. Peki veraset ilamı nereden alınır?

Veraset ilamında bir kişinin ölümünün ardından geride bıraktığı mal varlığının kime, ne kadar verileceği belirtilir. Veraset ilamının alınabilmesi için ilgili kişilerin gerekli belgelerle birlikte yetkili makamlara başvurması gerekiyor.

YASAL MİRASÇILAR BELİRTİLİYOR

Veraset ilamı nereden alınır? sorusunu merak edenler cevabı yazımızda bulabilir. Veraset ilamında yasal mirasçıların kimler olduğu belirtiliyor. Mirasçılar sulh hukuk mahkemesine başvurarak veraset ilamı alabilirler. Ancak 2011 yılında yapılan bir değişiklikle birlikte veraset ilamı artık noterler tarafından da verilebilmektedir.

VERASET İLAMININ NOTER TARAFINDAN VERİLEMEYECEĞİ DURUMLAR

1- Miras Bırakan ile Mirasçılık Belgesi talep eden kişinin Soybağının tespit edilememesi

2- Soybağının olması ancak yasal Mirasçısı olmaması

3- Miras bırakan kişinin vasiyetnamesi bulunması

4- 04/04/1926 tarihinden önce vefat etmiş olması

5- 23/11/1990 tarihinden önce vefat etmiş ve eşinin sağ olması

6- Miras bırakan kişinin ya da mirasçılardan herhangi birinin, mirasçılarından herhangi biri ile aynı gün vefat etmiş olması

7- ‘GAİP’ olması

8- Evlatlık olması

9- Vatandaşlıktan çıkarılmış ya da birden çok vatandaşlığa sahip olması,

VERASET İLAMI İÇİN GEREKLİ BELGELER?

1- Ölüm belgesi
2- Nüfus Kayıt Örneği
3- Veraset ilamı istemi içeren dilekçe