411 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Trend Yaşam

Ev Almak mı, Kiracı Olmak mı?

Geleceğine yatırım yapmak isteyen herkes genellikle ilk olarak gayrimenkul yolunu tercih eder. Çünkü ev sahibi olmak bir nevi güvencedir.

Ancak bu yatırım fikri yüksek bütçeler gerektirdiği için kolaylıkla hayata geçirilemez ve sürekli ertelenir. Hatta ekonomik kaygılar devreye girer ve çoğu zaman kirada oturma fikri daha cazip gelir.

Bütçesi kısıtlı olan aileler sıklıkla ev sahibi olmak mı, kiracı kalmak mı daha mantıklı diye kararsızlık yaşarlar. Peşinatsız taksitle ev sahibi olmanın ve kira öder gibi küçük taksitlerle kendi evlerine geçmenin hayalini kurarlar.

Peki ‘Ev almak mı? Kiracı olmak mı?’ kararını en sağlıklı şekilde vermek için hangi kriterler değerlendirilmelidir?

Doğru hesap önemli!

Ev sahibi olmak, çok yüksek bütçe gerektirir. Bu sebeple tüm teknik ve matematiksel hesapların çok iyi yapılması bütçenin doğru planlanması önemlidir.

Mevcut şartlarda ülkemizde, bir konut yatırımının geri dönüşü ortalama 18 yıl olarak hesaplanıyor. Yani aylık ödediğiniz kira miktarını 214 ile çarptığınızda oturduğunuz evin satış bedeline ulaşıyorsunuz.

Örneğin, oturduğunuz evin kira bedelinin 1.250 TL olduğunu düşünelim. Bu şartlarda konutun piyasa değerini 267.500 TL (214*1.250 TL) olarak hesaplayabiliriz.

Yani, 18 yıl süresince her ay düzenli olarak maaşınızın büyük bölümünü başka birinin evinde oturabilmek için ödemiş ve neticede herhangi bir şeye sahip olamamışsınızdır.

Kiracıya her yer de ev var ama…

Kiracıyken dilediğiniz zaman evinizi değiştirebilir, bulunduğunuz semtten memnun olmadığınızda ya da farklı niteliklerde bir ev istediğinizde kolaylıkla evinizi değiştirebilirsiniz. Ancak bu, işi ya da farklı nedenlerle sık sık yaşadığı yeri değiştirmesi gereken aileler için önemli bir konu.

Eğer sık sık yaşadığınız semti ya da şehri değiştirme planınız yoksa, böyle bir esnekliğe de ihtiyacınız yok demektir. Hatta sürekli taşınmak hem yorucu hem de masraflı bir süreçtir.

Kendi evinizin sahibi olduğunuzda…

Tamamen beğenileriniz doğrultusunda evinizde değişiklik yapabilirsiniz. Hem tadilat hem dekorasyon yaparken kimseye danışmak zorunda kalmaz, zevkinize göre hareket edebilirsiniz.

Eğer ev sahibi olmaya karar verdiyseniz ve peşin paranız yoksa işte size güze bir öneri!

Ev sahibi olmak isteyip konut kredisi faizlerinden yakınıyorsanız ve keşke peşinatsız taksitle ev sahibi olabilsem diye iç geçiriyorsanız henüz tasarrufa dayalı faizsiz sistemlerle tanışmamışsınız demektir.

Yıllar boyu başkasının evinde oturmak için ödeme yapmış aileleri küçük taksitlerle ev sahibi yapacak bu yöntemler sayesinde; peşinatsız taksitle ev sahibi olabilirsiniz.

Üstelik bütçenize göre ödemelerinizi tamamen kendiniz belirleyerek; faizsiz ev sahibi olabilirsiniz.

Böylece her ay kira ödemesi için ayırdığınız bütçenizle, kendi evinizde oturmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Siz de hemen 444 23 53 numaralı Birevim detaylı bilgi hattını arayarak aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabilir ev sahibi olma hayallerinize kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar
Trend Yaşam

YDA Center'a Avrupa'dan 3. Ödül

Trend Yaşam

Tasarruf Ettiren Yeşil Proje, Greenox

Trend Yaşam

Emlak Konut’un 'Sokak Lezzetleri Festivali'

Trend Yaşam

Hong Kong'da Ev Gezmek 900 Bin Dolar